תחומי התמחות

ייפוי כוח נוטריוני

מהו ייפוי כוח נוטריוני ולמי הוא נחוץ

החתימה על ייפוי כוח נוטריוני מטרתה להעניק הרשאה לאדם מסוים, שיפעל במקום אדם אחר בעניינים חשובים הדורשים הגנה יתרה. בשונה מייפוי כוח רגיל, החתימה בנוכחות עורך דין נוטריון מעניקה משמעות מיוחדת למסמך זה, לכן כאשר מבקשים להעניק ייפוי כוח לצורך ביצוע עסקת נדל"ן עבור אדם מסוים שאיננו יכול לבצעה בעצמו, יש צורך בייפוי שנחתם בפני נוטריון. 

ייפוי כוח שנחתם בסיוע נוטריון – מתי נדרש?

המטרה בקבלת אישור מעורך דין נוטריון למתן ייפוי הכוח, היא למנוע שימוש לרעה בשמו של מייפה הכוח ובחתימתו וכן לוודא כי עצם החתימה על המסמך המשפטי המחייב הזה – נעשית מתוך צלילות מחשבה וכמובן מרצונם החופשי של החותמים. עורך דין קניית דירה שהוא גם נוטריון, יוכל להעניק סיוע לרוכשי דירות הן בהיבט של השלמת עסקת הרכישה עצמה והן אם יעלה הצורך לחתימה על ייפוי הכוח הנוטריוני, שישמש לביצוע העסקה בפועל על ידי אדם אחר, או לפעולות בנכס על ידי גוף מסוים.

סוגים של ייפוי כוח נוטריוני:

  • ייפוי נוטריוני "כללי", שמטרת החתימה עליו היא לאפשר לאדם לנהל עניינים רחבים מחייו של אדם אחר, אם אותו אדם נפל למשכב, אם הוא נכה שלא מסוגל פיזית להגיע – או אם הוא לא נמצא כלל בארץ ומכאן שאינו יכול לבצע את הפעולות הנדרשות כמו חתימה על מסמכים וכדומה. ייפוי הכוח הזה הוא בעל משמעות כבדה ביותר ודורש אמון מלא של מייפה הכוח, באדם הנוסף שהוא מעניק לו את הסמכויות הללו. זהו ייפוי כוח נפוץ פחות בשל היקף הסמכויות שהוא מעניק: לרוב ייחתמו ייפויי כוח ייעודיים יותר, שמגדירים במדויק אילו פעולות רשאי אדם לבצע במקום אדם אחר.
  1. ייפוי כוח שנועד לענייני מקרקעין, כלומר הוא מאפשר למיופה הכוח להשלים עסקאות רכישה או מכירה של נכסים – מכאן שהכספים המעורבים בתהליך זה, הם בדרך כלל בסכומים גבוהים ביותר. ליווי של עורך דין מכירת דירה במקרים של עסקאות מכר – וגם בעסקאות רכישה – מול מיופי כוח, יאפשר סגירת עסקאות על פי הדין ומתוך ביטוי אינטרס הלקוח על הצד הטוב ביותר.
  2. ניתן להעניק ייפוי כוח נוטריוני גם לגוף כלכלי כמו בנק, כאשר הייפוי הזה נקרא "בלתי חוזר" ומכאן שהוא מחייב ביותר ואיננו ניתן לביטול. המטרה היא להגן על הבנק, לאפשר שעבוד של הנכס כל עוד לא שולמה המשכנתא ולהבטיח את סיום ההתחייבויות של הרוכש, כלפי הבנק.

האם ניתן לבטל את ייפוי הכוח הנוטריוני וכיצד עושים זאת?

אין מניעה לביטולו של ייפוי כוח באופן עקרוני, כיוון שלכל אדם עומדת הזכות להתחרט על מתן או קבלת ייפוי הכוח. עם זאת, יוצא דופן הוא ייפוי כוח בלתי חוזר, כיוון שהוא מעניק סמכות לפעולות בעלות משמעויות בחייו של אדם ולרוב יהיו מעורבים בכך סכומי כסף גבוהים מאוד, כמו בעסקאות נדל"ן. ייפוי כוח שנחתם מול נוטריון וכן ניתן לביטול, גם יבוטל בפני נוטריון.

תחומי התמחות נוספים
לתיאום ייעוץ ראשוני
עקבו אחרינו
ליצירת קשר